Sparta Wrocław - najdokładniejsza historia wrocławskiego sportu żużlowego Sparta Wrocław - Archiwa PrasoweWspomnienia byłych żużlowców wrocławskiego klubuLista żużlowców którzy startowali w barwach WrocławiaSukcesy wrocławskiego zespołuPodziel się swoimi uwagami i opiniami

Dzisiaj jest Wtorek, 19 Marca 2024r.
Linia | WYNIKI SPOTKAŃ LIGOWYCH | WSPOMNIENIA | GALERIE ZDJĘĆ | HISTORIA WYSTĘPÓW | ZASŁUŻENI |

Linia

Zasłużeni działacze wrocławskiego sportu żużlowego

Lech Baran - przez całe swoje pracowite życie (niestety zbyt wcześnie przerwane) doc. Lech Baran, będąc znakomitym lekarzem (neochirurgiem i okulistą) nie szczędził swojego cennego czasu na rzecz pomocy społecznej dla WKM "Sparta" i sportu motorowego. Był wieloletnim członkiem klubu.

Współorganizował wiele imprez motorowych i żużlowych rangi mistrzostw świata i Europy, jakie organizowano we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wykorzystując swoja bogatą wiedzę medyczną potwierdzoną stopniami naukowymi, zajmował się problemami bezpieczeństwa zawodników uprawiających sporty motorowe.

W 1983 roku na kongresie FIM został wybrany wiceprezydentem tej organizacji, pełnił również funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Motorowego. Był człowiekiem powszechnie lubianym i zawsze oddanym pasjom swojego życia: naukom medycznym i sportowi motorowemu. Wśród zawodników i działaczy cieszył się powszechną sympatią.

Zmarł 24 kwietnia 1984r.
Zbigniew Flasiński - urodzony 29 września 1915 roku we Lwowie. Pochodził z rodziny o sportowych tradycjach. Ukończył jako inżynier Wydział Mechaniczny Politechniki Lwowskiej. W trakcie wojnie został aresztowany i wywieziony przez Rosjan na Syberię. Do Polski powrócił pod koniec lat czterdziestych. Pracę zawodową rozpoczął w zakładzie ASPA a następnie związał się z Politechniką Wrocławską jako jej pracownik naukowo-techniczny.

Na początku lat pięćdziesiątych podjął działalność społeczną w sporcie motorowym, działając niezwykle aktywnie w "Ślęzie", a później w "Sparcie", w której doszedł do godności prezesa w latach 1962 - 1975. Zdobył szczególne uznanie w kraju i poza jego granicami jako wytrawny organizator zawodów żużlowych na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, w tym przede wszystkim wielu finałów Mistrzostw Świata na żużlu.

W roku 1956 został wybrany do Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego i działał w nim do roku 1965. Ponownie wszedł w skład ZG PZM w 1975r, zostając przewodniczącym Głównej Komisji Sportu Żużlowego, funkcję pełnił do 1985r. W tymże roku objął stanowisko wiceprezesa ZG PZM, które piastował do końca kadencji 1987r. Jako działacz dobrze zasłużył się polskiemu sportowi żużlowemu, opracowując wiele publikacji szkoleniowo - instruktorskich. Do najbardziej cenionych należą "Instrukcja torów żużlowych", skrypt "Sport żużlowy", "Metodyka szkolenia i zagadnienia wybrane w sporcie żużlowym".

Liczne przyjaźnie z działaczami sportu żużlowego w Anglii ułatwiły mu nawiązanie sportowych kontaktów obu krajów, w tym szczególnie załatwienie wielu staży szkoleniowych polskich żużlowców w Anglii. W roku 1976 został stałym delegatem Polski w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. W latach 1976 - 1984 był członkiem Komisji Technicznej, a od 1986 wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. W tym samym czasie wchodził w skład grupy roboczej Komisji Wyścigów Torowych do spraw bezpieczeństwa zawodów żużlowych.

Za wybitne zasługi w działalności społecznej odznaczony został w 1980r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Był zasłużonym działaczem Polskiego Związku Motorowego i członkiem honorowym Związku.

Zmarł 17 grudnia 2004r.
Lucjan Korszek - karierę sportową rozpoczynał w 1958 roku, kiedy to zapisał się do wrocławskiej Sparty. W 1959r. Uzyskał licencję uprawniającą do startów we wszystkich imprezach motorowych takich jak: rajdy obserwowane, motocross, enduro oraz wyścigi drogowe. Startował w zawodach motocyklowych w latach 1959 - 1979.

Społeczną pracę na rzecz klubu rozpoczął w 1961r. pełniąc funkcję kierownika trasy i kierownika zawodów. W 1968r. uzyskał licencję kierownika zawodów motocyklowych i żużlowych. W 1969r. uzyskał międzynarodową licencję kierownika zawodów motocyklowych, a w 1970r. - żużlowych.

W klubie przez wiele lat był niezastąpionym działaczem sportowym. Pełnił wiele funkcji, z prezesem włącznie. Kierował wrocławskim klubem w trudnych momentach. Od 1970r. współtworzy wszystkie zawody żużlowe rozgrywane we Wrocławiu, a także motocyklowe na Dolnym Śląsku.

Lucjan Korszek jest osobą bardzo oddaną sportom motorowym, jest otwarty na każdą inicjatywę związaną z tymi dyscyplinami. Otrzymał złote, srebrne i brązowe medale "Zasłużony dla Polskiego Związku Motorowego" oraz "Zasłużony dla Kultury Fizycznej". W 1994 roku za długoletnią sportową działalność otrzymał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy "Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski".
Andrzej Malicki - od 1980 roku jest adwokatem. Kiedy ugruntowała się jego pozycja wśród prawników, podjął się pracy społecznej w WKM Sparta, w której pełnił różne funkcje, z prezesem włącznie. Jest jednym z pomysłodawców Towarzystwa Miłośników Sportu Żużlowego, w którym od początku powstania pełnił funkcję prezesa.

Posiada licencję spikera sportowego i z pewnością większość z Państwa dobrze kojarzy charakterystyczny głos Andrzeja Malickiego, który często wydobywał się z głośników podczas zawodów żużlowych we Wrocławiu i innych miastach. Klub i wrocławski żużel zawdzięczają mu bardzo dużo. To właśnie działacze TMSŻ wyciągnęli zespół z całkowitego dna i nakreślili drogę wyjścia z kryzysu.

Żużel zawsze może liczyć na fachową pomoc Andrzeja Malickiego, który zawsze znajduje czas dla ukochanej dyscypliny sportu.
Adam Szczudłowski - pracę w klubie rozpoczął 20 lutego 1958 roku. Nigdy nie był zawodnikiem, jednak dał się poznać jako dobry organizator i kierownik. Dzięki temu w latach 1959 - 1967 pełnił funkcję kierownika drużyny żużlowej. W tychże latach pełnił również przemiennie funkcję wiceprezesa klubu ds. sportowych i ds. organizacyjnych.

Do klubu powrócił po dziesięcioletniej przerwie w 1977r. i objął funkcję wiceprezesa ds. technicznych. W 1981r. zostaje mianowany prezesem WKM Sparta. Dzięki jego ofiarnej i wytrwałej pracy w tym najtrudniejszym okresie w historii klub kontynuował działalność, a tor Stadionu Olimpijskiego nie popadł w ruinę i zapomnienie.

Adam Szczudłowski posiada wiele odznaczeń sportowych, z pośród których do najcenniejszych należą "Zasłużony dla Kultury Fizycznej" oraz "Zasłużony dla Polskiego Związku Motorowego". Za ogromne zasługi dla wrocławskiego sportu żużlowego w 1987 roku otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Klubu.
Jan Zjawin - był żołnieżem I Armii Wojska Polskiego, do której wstąpił w 1944r. Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych był przewodniczącym Związku Młodzieży Polskiej w Wołowie. W 1963r. zostaje prezesem zarządu okręgowego Federacji "Sparta", która zrzeszała wszystkie kluby sportowe o nazwie "Sparta".

W 1968r. zostaje członkiem zarządu WKM Sparta. W oczach członków WKM Sparta był bardzo wartościowym działaczem, czego dowodzi wybór Jana Zjawina na prezesa klubu w 1976r. Funkcję tą pełnił do 1978r.

Za pracę na rzecz sportu został odznaczony złotym medalem "Zasłużony dla Kultury Fizycznej". W większości wypadków jego praca miała charakter społeczny i doceniona została w 1987r. kiedy to otrzymał za zasługi na rzecz klubu tytuł Honorowego Prezesa Klubu.

<< Powrót

| Dziękuję | Regulamin | Wyróżnienia | Kontakt | Copyright © 2005 - 2021 Michał Madeła | Osób online: 2 | XHTML | CSS | RSS